.TR ALAN ADLARINDA ÖN SİPARİŞLE BELGESİZ KAYIT DÖNEMİ BAŞLADI

.com.tr, .net.tr ve .org.tr alan adlarını belgesiz kayıt edebilirsiniz!

Biz sizi arayalım?

Belgesiz com.tr

Gelişmiş domain sorgulama özelliği ile hayalinizdeki alan adı bir tık uzağınıza. En iyi ve ucuz domain fiyatları ile hayalinizdeki projelere ilk adımı hemen atın.

Ücretsiz WHOIS Gizleme

Alan adı bilgilerinizi gizleyin

Ücretsiz İç Transfer

Bir başka müşterimize aktarın

Gelişmiş Domain Yönetim Paneli

Hızlı ve kolayca kontrol edin

7/24 Teknik Destek

Bir tık uzağınızdayız!

Ön siparişle herkesten önce kaydetme fırsatını kaçırma!

Ön Sipariş Ne İşe Yarar?

TR uzantılı alan adlarının “ilk gelen alır” kuralına göre belgesiz kaydedilecek olması nedeniyle genel kayıtlar başlar başlamaz kayıt talebinin aşırı yoğun olacağı öngörülmektedir. Ön sipariş; alan adı tahsisi için gereken ödeme bilgilerinin ve kayıt sırasında istenen sahiplik bilgilerinin girilmesi gibi aşamaların önceden tamamlanmasını sağlar.

“ Ön sipariş, genel kayıt açılır açılmaz alan adınızın kaydedilme şansını önemli ölçüde artırma fırsatıdır. “

Ön Sipariş Sistemi İle Kayıt Şansını Artır!

Belgesiz TR Domain

COM.TR, ORG.TR, NET.TR uzantılı alan adlarının kaydı için herhangi bir belge gerekmeyecektir.

%100 Ücret İadesi

Ön siparişle kayıt talebinde bulunduğunuz alan adının kaydının gerçekleşememesi durumunda ücretin tamamı iade edilir.

Herkesten Önce Kayıt İmkanı

Ön sipariş, zaman kaybetmeden, genel kayıt açılır açılmaz alan adınızı kaydetme fırsatı sunar.

Hızlı Sistem

Ön sipariş sistemimiz kaydınızın saniyeler içinde tamamlanması için titizlikle yapılandırılmıştır.

Ücretsiz Alan Adı Özellikleri

Alan adı yönetiminde işinizi kolaylaştıracak ve maliyetinizi azaltacak tüm özelliklere, ekstra ücretler ödemeyin.

Ücretsiz WHOIS Gizleme!

Ücretsiz whois gizleme özelliği firmamızdan kaydettiğiniz alan adları için sunulmaktadır. Bu sayede ek bir ücret ödemeden gizliliğinizi koruma imkanına sahip olursunuz.

Ücretsiz DNS Yönetimi

Alan adınızı istediğiniz şekilde yapılandırabilmeniz için ücretsiz sunulan kontrol panel üzerinden alan adınızın DNS yönetimini gerçekleştirebilirsiniz.

ICANN Güvencesi

Alan adı kayıt işlemi firmamız üzerinden gerçekleştirilen domainler uluslararası bir kuruluş olan ICANN tarafından onaylıdır ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunar.

Domain Whois Gizleme

Domain whois koruması kişisel kayıt bilgilerinizin alan adı sorgulama araçlarında açık olarak görünmesini engeller.

Ücretsiz Kontrol Panel

Wüm alan adı yönetimini kolayca yapabileceğiniz, kullanıcı dostu arayüze sahip gelişmiş domain kontrol paneli.

Ücretsiz Yönlendirme!

Ücretsiz domain yönlendirme özelliği ile alan adınızı dilediğiniz web projesine ekstra bir ücret ödemeden yönlendirebilirsiniz.

Domain kayıt, alan adı sorgulama ve hosting ile ilgili

detaylı bilgi için profesyonel destek ekibimiz yanınızda!

Sıkça Sorulan Sorular

Domainler üzerine sık sorulan bazı soruları sizler için önceden yanıtlamak istedik.

Alan adı nedir?

Alan adı sitenizin internetteki adresine verilen isimdir. Belirlediğiniz isim ve uzantıdan oluşur. Sitenize özel bir fiziksel isim olarak da adlandırılabilir. Ziyaretçiler tarayıcılarının adres çubuğuna alan adınızı yazdığında sitenize yönlenir. Domain ile adres çubuğuna rakamlardan oluşan ve hatırlanması oldukça zor olan IP adresini yazmaya gerek kalmaz.

Alan adınızı kaydettiğinizde bir yıl süre ile kullanım hakkına sahip olursunuz. İlerleyen yıllarda da kullanıma devam etmek için domain yenileme yaptırmanız gerekir. Bir alan adının süresini tek seferde 10 yıla kadar uzatabilirsiniz. Domain sorgulama aracımızla bir alan adının ne kadar süresi kaldığını kontrol edebilirsiniz.

Domain adları nasıl çalışır?

Domain adları siteye giriş sağlanırken uzun IP adresleri yerine akılda kalıcı isimlerin kullanılmasını sağlar. Bir ziyaretçi alan adınızı adres çubuğuna yazdığında global sunucu ağına bir istek gönderilir ve alan adınızı yapılandırırken belirttiğiniz name serverlar bulunur. Name serverlar sayesinde istek sitenizin barındığı sunucuya yönlendirilir. Bu sunucuda yer alan sitenizin bilgileri tarayıcı geri gönderilir ve böylece sitenize ziyaret sağlanmış olur.

Domain uzantısı nedir? Hangi alan adı uzantısını satın almalıyım?

Domain uzantısı alan adının noktadan sonra gelen bölümüne verilen isimdir. “.com” en çok bilinen ve en çok tercih edilen uzantılar arasında başı çekmektedir. “.net” ve “.org” yaygın bir şekilde kullanılan diğer domain uzantılarına örnek olarak verilebilir. İnternete duyulan ihtiyacın her geçen gün artmasının ardından yeni alan adı uzantıları hizmete sunulmuştur.

Hangi alan adı uzantısını seçmeniz gerektiği projenizin amacına göre farklılık gösterebilir. Bilinirliğinin yüksek olmasından dolayı “.com” en yaygın ve en çok tercih edilen uzantıdır. Günümüzde gerek e-ticaret gerekse de bilgi sitelerinin ilk tercihi “.com” olmaktadır.

“.com” uzantısı müsait değilse tıpkı onun gibi birçok farklı amaç için kullanılan “.net” uzantısını tercih edebilirsiniz. Eğer bir sivil toplum kuruluşu için web sitesi hazırlayacaksınız “.org” uzantısı sizin için en doğru seçim olacaktır. “biz”, “.co”, “.me” gibi uzantılar da her geçen gün daha popüler bir hale gelmektedir.

ICANN nedir?

Kâr amacı gütmeyen küresel bir kurum olan ICANN IP adresi alanı tahsisinden sorumludur. Kurumun sorumlu olduğu diğer konular ise genel ve üst düzey alan sistemi yönetimi, protokol tanıtıcı atanması ve kök sunucu sistemi yönetimi olarak sıralanabilir.

Bu kurumun esas amacı internetin kararlılığını ve bütünlüğünü desteklemek olarak açıklanmıştır. Kurumun asıl görevi DNS yönetiminin teknik unsurlar açısından koordinasyonudur.

Domain fiyatları ne kadar?

Domain ücreti bir alan adının 1 yıl süre ile tescil edilebilmesi için ödenmesi gereken ücrete denir. Uzantılara göre domain kayıt ücreti farklılık gösterir. Hizmetin devam ettirilebilmesi adına bu ücret her yıl ödenmelidir. Yenileme ücretini 3 yıl, 5 yıl gibi daha uzun süreçler için toplu olarak ödeyebilmek de mümkündür.

Nasıl domain satın alabilirim?

Domain satın almak için ilk yapmanız gereken domain sorgulama aracımızdan kaydetmek istediğiniz alan adını sorgulamaktadır.

Eğer tercih ettiğiniz alan adı müsait ise önce sepete ekle ardından da ödeme adımlarını tamamlayarak en uygun fiyatlarla alan adınızın sahibi olabilirsiniz.

Almak istediğim domain daha önce başka biri tarafından alınmış ne yapabilirim?

Almak istediğiniz domain daha önce başka bir kişi ya da kuruluş tarafından alınmışsa alan adının diğer uzantılarına yönelebilirsiniz. Eğer farklı bir uzantıda olmasını istemiyorsanız belirlediğiniz kelimeye eklemeler yaparak yeni fikirler üretebilirsiniz.

Bu durumda ana kelimenize sektöre göre çeşitli sıfatlar eklemek iyi bir fikir olabilir. Belirlediğiniz kelimeye iyi, hizli, ucuz, kolay, basit gibi çeşitli sıfatlar ekleyebilirsiniz. Bunların haricinde online, web gibi eklemeler yapabilirsiniz.

TLD nedir?

TLD üst düzey alan adı anlamına gelmektedir ve alan adınızın “.”dan sonra gelen uzantı kısmını ifade etmektedir. TLD genel olarak iki sınıfa ayrılır. Hem herkese açık olan jenerik uzantılar hem de ek belgelere ihtiyaç duyulabilen ülke kodlu uzantılar

Bir domain ne kadar süre ile kayıt edilebilir?

Domain kaydederken minimum süre 1 yıldır. Bu sürecin altında bir kayıt gerçekleştirebilmek mümkün değildir. Tek seferde bir domaini maksimum uzatabileceğiniz süre ise 10 yıldır. Takip eden yıllarda kaydınızı yenileyerek alan adınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

gTLD nedir?

gTLD .com, .net, .org gibi genel üst seviye alan kodlarına verilen genel isimdir. Bu uzantılar bir ülke belirtmezler ve genel olarak kabul edilir. Bugün yüzlerce GTLD bulunmakla beraber en popülerleri arasında .com, .net, .org, .info ve .edu sayılabilir.

Domain whois gizleme nedir?

Bir alan adını kaydettiğinizde isim, adres, telefon numarası ve e-posta gibi bilgiler WHOIS tabanına kaydedilir. Alan adınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya gelmemeniz için bu bilgileri doğru olarak vermeniz büyük önem arz etmektedir. Bu bilgiler kamuya açık olup whois sorgulaması ile öğrenilebilir. Bu bilgilerin gizlenmesi ile domain whois gizleme ile mümkün olmaktadır.

Domain whois gizleme nedir?

.com, .net ve .org GTLD yani genel alan kodudur ve müsait olması durumunda herkes tarafından kaydedilebilir. Fakat .com.tr ülke kodlu bir üst düzey alan kodudur ve alabilmek için ek belgelere sahip olmanız gerekir.

Adınız ve soy adınız ile başlayan ve .com.tr uzantısıyla devam eden bir domian almak TC kimlik numarasıyla mümkün olabilirken diğer kelimelerle başlayan bir “.com.tr” uzantılı domain almak isterseniz alacağınız alan adı isminin ticari unvanınızla birebir aynı olması gerekir. Ayrıca marka tesciliyle de “.com.tr” uzantılı bir alan adı kaydedebilirsiniz.

Genel Kullanım Koşulları

Tüm paketlerimiz için Kullanıcı Sözleşmesi ve Genel Kullanım Koşulları'na ek olarak aşağıda yer alan kullanım maddeleri geçerlidir.

Domain / Kayıt / Transfer / Yenileme / Geç Yenileme Koşulları

 • 5651 No'lu i̇nternet ortaminda yapilan yayınların düzenlenmesi̇ ve bu yayınlar yoluyla i̇şlenen suçlarla mücadele edi̇lmesi̇ hakkında kanuna uygun olmayan domainler kayıt / transfer edilmez.
 • Firmamız ilgili kurallara uygun olmayan domainleri önceden haber vermeksizin silme hakkını saklı tutar.
 • Domain Kayıt / Yenileme / Transfer işlemleri geri döndürülemeyen işlemlerdir. Ücret iadesi yapılamamaktadır.
 • Süresi dolan .com/.net/.org alan adlarının kullanım hakkı, yenileme işlemiyle uzatılmadığında; yenileme ücretine geçen süreye göre belirlenen gecikme ücreti ilave edilir. Bu süreçte, alan adınızın sizin için tamamen oyun dışı kalmaması adına domain Turhost tarafından belirli bir süre koruma altına alınır. Söz konusu süre domain uzantısına göre 1 ila 36 gün arasında değişmektedir. Alan adınızın süresi dolduğunda yenilenmemesi halinde ilk 4 gün için gecikme ücreti talep edilmez, ancak 5-10 gün aralığı için yenileme ücreti + 2,5$, 11-20 gün aralığı için yenileme ücreti + 4,5 $, 21-30 gün aralığı için yenileme ücreti + 12,5 $, 31-35 gün aralığı için ise yenileme ücreti + 22,5 $ gecikme ücreti talep edilmektedir.
 • Yenileme süresi geçip Redemption Period a giren alan adları uzantısına göre farklılık göstermekle birlikte .com/.net/.org alan adlarında $100 bedel karşılığında kurtarma işlemi yapılabilir.

.tr Ön Kayıt Koşulları

 • Kayıt işlemi TRABİS'e geçiş sonrasında yapılacaktır. Kayıt tarihi TRABİS tarafından duyurulacaktır.
 • İlk gelen alır kuralı geçerli olduğu için %100 domain kayıt garantisi bulunmamaktadır (Farklı bir kayıt kuruluşundan aynı alan adı için daha önce bir başkası tarafından ön sipariş verilmiş olabilir. Bu nedenle herhangi bir alan adı için ön sipariş talebinde bulunmak, o alan adını tahsis ettiğiniz anlamına gelmez).
 • Ön sipariş talebinde bulunulan alan adının kaydedilememesi durumunda ücret iadesi yapılacaktır.
 • BTK/TRABİS/NİC.TR belirli alan adlarının kaydedilmesini engelleyebilir, alan adı kaydedildikten sonra askıya alabilir veya kaydı iptal edebilir. Bu durumda ön sipariş ücreti iade edilir.
 • TRABİS'e geçiş işleminde kurumun kayıt ücretlerinde değişiklik yapacağını bildirmesi durumunda Turhost kayıt öncesinde ücret iadesi yapabilir veya ücret farkını talep edebilir.
 • Belgesiz domain kayıtlarında sahiplik bilgisi kayıttan sonra değişitirilemez. Kayıt öncesinde iletilen bilgilerin doğruluğu kullanıcının sorumluluğundadır.
 • TRABİS'e geçiş öncesinde ön sipariş talebinde bulunulan alan adının bir başkası tarafından belgeli olarak kaydedilmesi durumunda Turhost ücret iadesi yapar.
 • Turhost herhangi bir neden göstermeksizin ön sipariş işlemini ücret iadesi yaparak iptal edebilir.
 • TRABİS'e geçiş öncesi kayıtların açılmasına son 1 gün kalana kadar siparişinizi iptal edebilirsiniz. Ön sipariş talebinde bulunulan alan adı için, genel kayıt dönemi başladıktan sonra cayma veya iade söz konusu değildir.
 • Domainin kaydedilmesi durumunda ücret iadesi yapılamamaktadır.

Taksitli Ödeme Seçenekleri

 • Taksit tutarı ve taksitten doğan vade farkı; banka ve kredi kartlarına göre farklılık gösterebilir.
 • Turhost taksitlendirme seçenekleri bankanızın sağlamış olduğu taksitli kartlarda geçerlidir.
 • Taksitli ödemeleriniz için Bonus, Axess, Maximum ve World kart kullanabilirsiniz.
 • Turhost ödemelerinin taksitlendirilmesi; 12 aya varan taksit seçeneklerini kapsar. Dilerseniz 2, 3, 6, 9 ve 12 taksitle ödeme yapabilirsiniz.